Anasayfa Nesibe Aydın Okulları Psikoloğundan, Okula Uyum Sürecinde Uyku Düzeni Önerileri

Okulların başlamasıyla birlikte öğrencilerin okula uyum süreci kadar velileri endişelendiren bir başka konu da uzun yaz tatilinde değişen uyku düzenlerinin tekrar okul saatlerine göre ayarlanmasıdır.

Nesibe Aydın Okulları psikoloğu Mine Gençer, uzun yaz tatili sonrası her yaştan öğrenci için okula yeniden uyum sağlamada uykunun önemine dikkat çekti. Uykunun, yaşam kalitemizi sürdürmede hayati bir rol oynadığı gibi çocuklarda büyüme ve gelişmeyi de desteklediğini belirtti.

Sabah erken kalkmak zorunda olan öğrencilerin, akşamları saat 22.00’den önce yataklarında olmalarını, ailelerin bu saatlere göre bir yaşam düzeni oluşturmalarını öneren Gençer, kaliteli bir gece uykusunun öğrenmeyi de kolaylaştırdığını ifade etti. Uyku öncesi gerçekleştirilen rutinlerin çocukları uykuya hazırladığını belirten Gençer, çocukların en geç 21.30’da diş fırçalama, yatak kıyafetlerini giyme gibi hazırlıklarını tamamlayıp, aile üyelerine “İyi geceler” diyerek beyni uykuya hazırlamalarının önemine dikkat çekti. Ayrıca çocukların hayatında rutinler oluşturmanın, onların fiziksel, bilişsel ve duygusal yönden gelişmelerini de destekleyeceğini ifade etti.

Çocukların kaliteli bir uykuya sahip olmaları için uyku öncesi teknoloji ile ilişkilerini sonlandırmaları gerektiğini vurgulayan Gençer; bu aletlerin yaydığı mavi ışığın büyüme hormonu olan melatonini bastırdığı, güçlü ışığın beyne yeni bir günün başlamakta olduğu mesajını verdiği, bu nedenle de uykuya dalmakta güçlük yaşanabileceğini belirtti. Uykuya dalınsa bile uykunun kesintili ve rahatsız olabileceği, ertesi gün de odaklanma becerilerinde sorun yaşanabileceği, öğrencilerin duygusal olarak kendilerini huzursuz ve sinirli hissedebileceklerini ifade etti.

Nesibe Aydın Okulları İlkokul Psikoloğu Mine GENÇER

14 Eylül 2018 Cuma

İlgili Haberler