NESİBE AYDIN Sanat Akademisi KAMPÜSÜ Nesibe Aydın Educational Institutions

+90 850 733 1984                EN

Sıkça Sorulan Sorular Sıkça Sorulan Sorular

VAGANOVA Metodu ile bale eğitimi nedir?

Gecen yüzyılın başında Rusya’nın önemli organizatörlerinden Dyagilev, Rus balesinin yıldız grubu ile birkaç sezon boyunca Paris’e gelerek temsil yaptı. O tarihlerde Avrupa’da Bale sanatına önem verilmemekte idi. Paris’teki Rus yıldız bale grubu, temsillerdeki başarılarıyla adını tüm Avrupa’ya duyurdu. Bale sanatına olan ilgi önce Avrupa’da, ardından Amerika’da artarak, Rus yıldız balerinlerin ünü tüm dünyaya yayıldı. O zamandan beri Rus Bale Eğitim sistemi dünyada kabul görmeye başladı.

O yıllarda Agripina Vaganova isimli meşhur Bale öğretmeni, Rus Bale Eğitim Sistemini kaleme alarak, Bale metodunu yazdı. Bu metot Avrupa’da yayınlandıktan sonra tüm bale öğretilerine de Vaganova Sistemi adı verilmeye başlandı. Bu sistemde birçok önemli ve ünlü bale yıldızı yetişmiş ve halen yetişmektedir.

Baleye Başlama Yaşı Kaçtır?

Küçükken bale yapmak istediniz, ama yaşadığınız yerde bale kursu yoktu. Aileniz pek sıcak yaklaşmadı, maddi durumunuz uygun değildi. Yaşınız on beş, sizi bale derslerine göndermeleri için ailenizi nihayet razı ettiniz ama “Artık çok geç.” diye düşünüyorsunuz. Bale kurslarını arıyorsunuz, “Üzgünüz sizin yaşınıza bale dersi vermiyoruz.” diyorlar.

Şimdi bütün şartlarınız uygun ama yaşınız ilerledi. Halbuki siz kayar gibi, balerin gibi yürümek istiyorsunuz…. Neden olmasın? Bedeninizi dinçleştirirken, doğru yöntemle ama sıkılmadan dans ederek güçlü bedeniniz olsun istiyorsunuz. Neden olmasın?

Bilgisayar mühendisi bir öğrencim vardı. Ailesi çocukken baleye göndermemiş. Otuz yedi yaşında beni buldu. Haftada iki gün, birer saat çalıştık. Bir yılın sonunda büyük ilerleme kaydetti. Çok başarılıydı.

Kızkardeşim de benim gibi Devlet Balesi sanatçısı. Yetişkin yaşlarda baleye başlamış öğrencileri vardı. Kızkardeşimle yaptıkları çalışmaların sonunda, benim öğrencilerimle birleşerek bir grup oluşturdular. Koreografisini benim yaptığım bir çalışma ile iki ay gibi kısa bir sürede, Boğaziçi Üniveritesi Dans Günleri’nde ve birkaç yerde daha sahneye çıktılar.

Yani diyeceğim o ki; Yetişkin yaşlarda da baleye başlanabiliyor. Çok başarılı sonuçlar alınabiliyor. Yılmayın, korkmayın, yorulmayın, araştırın… İnternetten bulacağınız akademik/pofesyonel ustalarla çalışın… Bacak açma, esneklik, elastikiyet, zarafet,sağlık, sporun keyiflisi… Hepsi olur…

Ayhanım Sun
Kaynak: http://goo.gl/9KGvxf

Dans Sporunu Kimler Yapabilir?

Dans sporu her yaş kesimine hitap etmektedir. Küçük yaşta başlamak çocuğun fiziksel gelişimine önemli boyutta katkı sağlar, doğru posture, düzgün bir ayak yapısı ve hem güçlü hem de esnek bir fiziğe sahip olmasını sağlar. Ama her yaştan bireyin yapabileceği bu spor sadece fiziksel değil ruhen de gelişime destek olur.

Sınavda başarı için sanat, spor ve müzik etkili olacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önümüzdeki yıllarda bu tür etkinliklere katılanlara artı bir puan vererek çocukları sadece akademik başarıları ile değil, yetenek, kültür ve sosyal alandaki etkinliklere katılımları ile de değerlendirecek. Yapılan çalışmaya göre yüzde 60-70 oranında çocuğun akademik başarılarına bakılacak. Yüzde 30-40 oranında da sportif, sanatsal, sosyal başarıları çocuğun liseye yerleşmesinde etkili olacak. Bu nasıl mı yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, “Altyapı kuruluncaya kadar biz bunu hayata geçirmiyoruz. Ama her yıl pilot uygulamalarla bu konuda adımlar atacağız. Benim arzum bütün çocuklarımız ortaokulu bitirdiğinde en azından bir spor, sanat ya da yabancı dil alanında belli bir düzeye gelmiş olsun. Biz bunları ayrıca ödüllendirelim. Şimdi aileler çocuğu sporla uğraşsa eğitimi aksar ikilemi ile karşı karşıyalar. Biz de diyoruz ki, ‘sen çocuğunu yeter ki iyi sporcu olarak yetiştir, biz ona ekstra puan verelim liseye yerleşmesinde.’ Şimdi onun çalışmalarını yapıyoruz” diyor.

Bu konuda ilk adımlar atılmış bile. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşmeler sürüyor. Hedef, çocukların sportif ve sosyal alanda kendilerini yetiştiren, yeteneklerini geliştirebilen bireyler olarak ortaya çıkması.

Bunun nasıl yapılacağını sorduğumda Müsteşar Tekin şu cevabı verdi:
“Altyapısı olan ve akredite olan sivil toplum örgütleri, spor kulüpleri sanat ya da spor, müzik dernekleri milli eğitim e-Okul üzerinden bağlantı kursun. Yani keman eğitimi almak için bir müzik kursuna gidiyorsa sistemde bunu gösterecek. 8 yıl boyunca bir çocuğun piyano, keman ya da halk oyunları eğitimi aldığını düşünün ya da bir spor dalında lisanslı sporcu olarak gittiğini düşünün. 8 yıl boyunca beden eğitimi derslerini ya da benzer dersleri orada aldığını varsayalım. 8 yıl boyunca o konuda orada eğitim almış bir birey karşınıza çıkacak. Biz bunu oraya gittiği sürece e-Okul’a kayıtlı olarak gördüğümüzde, o etkinliklerle liseye yerleşmesinde bir artı olarak değerlendireceğiz. Böyle bir yapı kurmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın hayali bütün çocuklarımızın yüzme öğrenmesi. Yüzme havuzlarının istatistiğini çıkarttık. Sportif anlamda mesafe kat edeceğiz. “
Onun için çocuğunuz kaçıncı sınıfta olursa olsun önerim bir an önce bir derneğe, kulübe şimdiden gönderin.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/egitim/27403626.asp

Judo yapmanın yararları nelerdir?

Judo, adele gruplarının çoğunu uyumlu bir şekilde geliştirir. Esneklik, hız, uyum, kas gücü sağlayan judo psikolojik yönden de kişinin kendine olan özgüvenini sağlar.