+90 850 733 1984                EN

 

İnsan-Bilim-Matematik

%%86 Beğeni / 62 kisi oyladi!  

İnsan varoluşundan bu yana yaşadığı evreni önce korkuyla sonrada şüphe ve merakla tanımaya çalıştı.Güneşi, yıldızları,ayı,yağmuru, seli ve depremi korkuyla gözlemledi.

İlk zamanlar açıklayamadığı bu doğa olayları ve gök cisimlerine korkarak tapındı. İnsan ne zaman yaşadığı evrene hakim olmaya, evreni anlamaya çalıştıysa, önce bilim ve matematik ile tanıştı.Korktuğu güneş ve ayı tutulma anına kadar hesapladı.Seller için barajlar kurdu.Depremler için dayanıklı yapılar inşa etti ve bunların hepsini yaparken derinliğine kadar özümsediği bilimi ve matematiği kullandı.Kısacası insanoğlu korkmak yerine merak etmeyi, anlamayı,araştırmayı,çare bulmayı seçti. 

Yeni başlayanlar için tavsiyem şu olacak; Matematikten korkmak yerine; eni, boyu, derinliği olmayan bu sonsuz bilimi anlamaya çalışmak ilk hedefiniz olmalı. Matematiğe güvenerek, yılmadan, önceleri karşılık beklemeden sevmeli ve sevginize sahip çıkmalısınız, ancak o zaman matematik de ona karşı duyduğunuz güven ve sevginin daimi olduğuna inanıp, gizemli dünyasının kapılarını sizler için sonuna kadar açacaktır.Ben bu sınırları olmayan dünyada bilgi haznemi genişletmek ve merakımı gidermek için uğraşmaya devam ediyorum, edeceğim de. Bilim ve matematik ile kalın..

Gürkan Atakan

Kocaeli Nesibe Aydın Okulları Matematik Zümre Başkanı

10 Eylül 2018 Pazartesi
GÜRKAN ATAKAN
MATEMATİK - KOCAELİ