+90 850 733 1984                EN

Anasayfa Sonbahar Gelmiş Hoşgelmiş!

Havalar soğumuştu, hepimizin giydiği kıyafetler de değişmişti. O gün arkadaşımızın “Hangi mevsimdeyiz?” sorusu üzerine öğretmenlerimiz sonbahar mevsiminde olduğumuz açıklamasını yaptılar. Ardından bizlerden sandalyelerimizi alıp akıllı tahtanın önüne gelmemizi istediler.  “Neden?” sorusunu sorduğumuzda sonbahar mevsimi ile ilgili bir video izleyeceğimizi söylediler. Videoda birçok sonbahar mevsimini anlatan doğa resimleri vardı.

Bu resimler üzerinden öğretmenlerimiz tek tek sonbaharda doğada ve çevremizde olan değişimleri anlattılar. Bir şey dikkatimizi çekmişti. Ağaçların yaprakları yeşil değil turuncuydu. Bu durumu havanın soğumasıyla birlikte yaprakların solması durumundan dolayı turuncu olduğu açıklamasını yaptılar. Ardından öğretmenlerimiz ”Siz turuncu renk nasıl elde edilir biliyor musunuz?” diye sordular. Hepimiz birbirimize baktık birkaç renk tahmini yapan arkadaşımız vardı ama sanırım doğru cevap tam olarak söylenmemişti. Öğretmenlerimiz “O zaman öğrenmeye hazır mısınız?” diye sordular. Bizde hep birlikte “HAZIRIZ” diye bağırdık. Önce bizleri A ve B diyerek iki gruba ayırdılar. İki gruba da birer tane büyük kraft kâğıtları vererek yaprakları olmayan bir ağaç çizdiler.

Ardından da kırmızı ve sarı boyaların olduğu tabakları dağıttılar. Biz önce parmaklarımızla yapacağımızı düşündük. Ama etkinlik öyle değildi hepimize sınıfta oynadığımız lego parçalarını dağıttıklarında çok şaşırdık. Öğretmenlerimiz bu lego parçalarıyla bu ağaca nasıl sonbahar yaprakları yapacağımızı anlattılar.  Lego parçasını önce kırmızı sonra da sarı boyaya batırıp ağacın dalına baskı yapmamızı sağladılar ve legoyu kaydırdıklarında sınıfımızdan “vaaaooovv” sesleri yükselmişti.

Bir arkadaşımız “ o zaman kırmızı ve sarı karışınca turuncu oluyor. Tıpkı sonbahar ağaçlarının yapraklarının rengi gibi” dedi. Hepimiz şaşkınlık ve heyecanla tabaktaki boyalara lego parçalarını batırıp sonbahar ağacımıza yapraklar yapıyorduk. Etkinliğimizi tamamladığımızda iki grup olarak ayrı ayrı fotoğraf çektik ve iki tane sonbahar ağacımız olmuştu. Şunu biliyorduk ki öğrenmek çok heyecan vericiydi…

 

11 Nisan 2017 Salı

İlgili Haberler