Nesibe Aydın Okulları Mersin STEM Festivali’nde, Binlerce Bilim ve Teknoloji Meraklısını Misafir Etti…

Nesibe Aydın Okulları’nın 10 Mart 2018 tarihinde Mersin Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği STEM Festivali’nde binlerce katılımcı, bilimle buluştu…

Eğitici, merak uyandırıcı ürünler ve sunumlar ile katılımcıların, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki ilgilerini güdülemek ve canlı tutmak amacıyla, gerçekleştirilen “STEM & Makers Fest/Expo Girişimci ve İnovatif Türkiye İçin Endüstri 4.0” etkinliğinde, Nesibe Aydın Okulları da Kriminal, Big – Bang’in İzleri, Tasarla – Çalıştır, Giyilebilir Teknolojiler Geliştirme, Taş Devrinde STEM, Cam Boyama, Ebru ve 3D yazıcı ile Yerli Araba Yarışı atölyeleriyle aktif olarak yer aldı. Maksimum rağbet gören atölyelerde; Nesibe Aydın Gölbaşı Kampüsü ve Nesibe Aydın Konya ve Antalya Okulları öğretmen ve öğrencileri, yaptıkları bilimsel etkinliklerle ilgi odağı oldular. Nesibe Aydın Okullarının yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Texas Instruments, Hacettepe Üniversitesi “STEM and Makers Lab” ve “Mühendis Çocuk” işbirliği ile hazırlanan “STEM & Makers Fest/Expo Girişimci ve İnovatif Türkiye İçin Endüstri 4.0” etkinliği, bilim meraklılarını bir araya getirdi. Etkinlikte robotik, kodlama, mühendis çocuk, üç boyutlu yazıcılar, lego, mekatronik ve ahşap tasarım alanlarının yanı sıra; Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) ve Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TİMSS) sınavlarına yönelik soru yazma atölyelerinin de içinde yer aldığı 35 atölye, beş farklı zaman diliminde toplamda 175 atölye şeklinde gerçekleştirildi.

Etkinlikte, Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Adem KOCA, Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Mutlu Nisa ÜNALDI CORAL, STEM & Makers Fest/Expo Başkanı Sayın Gültekin Çakmakcı, Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Mirkan AYDIN ve Microsoft Türkiye adına Sayın Ömer SARPDAĞ bilgilendirici konuşmalar yaptılar. Her yaştan toplamda 5000’e yakın katılımcı, sergi salonlarındaki “STEM” ve “Maker” atölyelerinde gün boyunca gerçekleştirdikleri uygulamalarla bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanata doydular.

Nesibe Aydın Okulları, deneyimli STEM Ekibi ile bu güzel etkinlikleri, ilerleyen dönemlerde de gerçekleştirmeye devam edecekleri bilgisini paylaştı.